20 Tips for Going Vegan On A Tight Budget

You should be able to go vegan on a tight budget if you’re careful what you buy and make your own food from scratch. Here are a few tips for getting by

Tight Budget

I am on a fixed income and I want to know if two people can go vegan with only $299 a month. If so how. And where I live there are no specialty stores. I am dedicated to making the switch but I have to be able to afford it. J.B.

Savvy Vegetarian Advice:

You should be able to go vegan successfully on a tight budget, if you’re careful what you buy, and you make all your own food from scratch. You probably already know how to squeeze a dollar ’til it begs for mercy. If you’re going from meat eating to vegan, you should also know that vegans on a tight budget need to make every penny count nutritionally.

This subject deserves a long well researched article. It’s at the top of our list, but meanwhile, here are a few tips for getting by:

20 Ways to Squeeze the Most Nutrition from Your Tight Food Budget

Savvy Vegetarian Facebook Page

1. Buy all your food as close as possible to it’s natural, unprocessed state. Frozen or canned veg and fruit is sometimes an exception, but go for fresh whenever possible.

2. For protein, focus on beans, lentils and split peas, with whole grains, nuts and seeds in small amounts.

3. Eat whole grains such as brown rice, barley, buckwheat, millet, oats rather than store bought breads – way cheaper and more nutritious.

4. Buy dried beans or lentils, cook them in big batches, and freeze what you don’t use for future meals. Most big grocery stores have some bulk foods, and you can also find what you need in the grocery aisles.

5. If you can afford to, and have the time, you can make your own yeast bread, pizza, pancakes, quick breads, muffins, or cookies, much cheaper and better than store bought. However, compared to a bowl of brown rice, any of those are much more expensive for the ingredients and energy used to cook them.
Quinoa Recipe Ebook

6. For extras, I recommend spending your money on dried fruit, nuts and seeds. They are pricey, but you only need small amounts. Soaking makes them easier to eat and to digest.

7. Choose fresh fruit and veg over prepared convenience foods. Focus on buying the lowest cost and in-season items. E.G. fresh spinach is usually pricey, but cabbage never is. Carrots, celery, peppers, potatoes, parsley, bananas, apples, oranges are usually the most reasonably priced. Other fruit and veg may be low cost when it’s in season and plentiful, e.g, avocados, asparagus, grapes, mangos, strawberries, peaches, etc.

8. Make sure you eat something green everyday, even if it’s just parsley in your soup. Also something yellow, orange or red. And something raw.

9. Making your own sprouts is a very economical way to get fresh raw food packed with vitamins, minerals and enzymes.

10 . With an inexpensive coffee grinder, you can grind your own spices, or flax or chia seeds. Ground flax or chia seeds are a good source of protein and Omega 3′s. Sprinkle on your cooked cereal, or add to baked goods or pancakes.

11. Instead of expensive veggie spreads, use vegetable oil in your baking, have a small amount of nut butter or hummus on your toast.

12. Skip soy based dairy substitutes. They’re expensive, high in calories, and loaded with ingredients nobody should eat (read labels).

13. If you can get to a farmer’s market, you might be able to find fresh local produce at reasonable prices. Sometimes not.

14. You can save significant amounts buying in bulk or stocking up on sale items, but you have to plan carefully to take advantage of it. It doesn’t help you if you haven’t got the cash when the opportunity arises.

15. If you can find a food buying club in your area, it’s a good way to get bulk or case lot foods cheaper, and split them with others in the group.

16. Buy bulk herbs and make your own teas. There’s good nutrition in herbal teas!

17. If you can, grow some of your own food. You don’t need fancy equipment, and seeds are still relatively cheap, especially if you can get them in bulk. A few pots on a balcony or a window sill can yield surprising amounts.

18. Make sure you’re covered for Omega 3′s, Vitamin D (get out in the sun! ), and the B vitamins, esp B12, and minerals – like iron, zinc, magnesium.

19. Get the rest of your nutrients from eating fresh whole foods, rather than buy mostly useless, perhaps even harmful multi-vitamins. Eating a diet of fresh whole foods and avoiding expensive processed food is good preventative medicine, and cheap health insurance.

20. For more information on vegan nutrition, read the book ‘Becoming Vegan’ by Vesanto Melina and Brenda Davis – it’s the nutrition bible I recommend for all vegans.

Judith Kingsbury, Savvy Vegetarian

Stumbleupon    Follow Savvy Veg On Twitter;    Join Savvy Veg on Facebook;    Pinterest        Google+        

3 Responses to “20 Tips for Going Vegan On A Tight Budget”

  1. Virginia says:

    Check to see if your town has a Surplus Grocer. We have one here that buys pallets of products that have been dented. I get canned Garbanzo and black beans for less than 1/2 the cost of grocery stores. They are normally a wonderful source for any canned goods you use. Hope that helps.

  2. aCountryVegan says:

    I live about 2 hours drive from any major city and 1 hour from a whole foods. My nearest grocery store is a Walmart and that is pretty much my only choice because the other two grocery stores are so much more expensive. I find almost every small town has a farmers market and are usually pretty fair. I would also suggest researching CSAs (community supported agriculture) many farms probably have a CSA program. Most of these require prepaying in the spring for a share or half share and you go every week and pick up your share of what was harvested this week. Most farmers I have dealt with are most generous with what they give you. Some even have a plan where you can help pick one day a week for a bigger share. You are getting your veggies as close to the source that you can, the farm, and keeping all those goods from being shipped somewhere.

    Also for bulk products don’t forget Amazon. They have thousands of grocery items and many are available on subscribe & save where you agree to a delivery every 1 to 6 months and save an additional 15% off the price. I buy most of my nuts, seeds, canned goods, & other specialty vegan items. If you like almond milk, make your own. I make a half gallon of almond milk for $1.50 and know exactly what is in it. You can’t touch it for that price in any store.

    My vegan daughter lives in NYC and I am always jealous of how easy it is to be a vegan there. But with a little research and eating veggie is easy and cheaper anywhere. Once you are no longer eating meat, dairy, fast food, or visiting restaurants that don’t cater to vegans, you will have extra grocery money.

    Good luck to you!

  3. seamaiden says:

    It depends on where the prospective vegan lives, but where I live you can get excellent prices on some key vegan ingredients like tofu and vegetables at asian markets. Tofu can be $2-$3 per pack at supermarkets or overpriced health food stores, but you can easily find a pack for $1 at a Chinese market. Indian markets are a great place for inexpensive vegetables, nuts and lentils (dal). I also get very good prices on fresh spinach at warehouse stores like Costco, although it may require saving for membership ($50/yr). They generally have vegetables in bulk greatly reduced in price- but you need to make sure you will use them all. They also have good prices on nuts.

    Hope this helps someone!
    -Sea

Leave a Reply



Savvy Vegetarian